OCTO CODES Táňa Havlíčková

ATELIÉR FARSKÁ ZAHRADA

Znáte přísloví “člověk míní, pánbůh mění”?

Jasně, že znáte. Kdo by ho neznal. Já sama jsem dost rozhodná a plánuju si věci dopředu.  Holky v mých projektech vědí, že máme osnovu, ale já s ní pracuju vždy podle dané skupiny. Protože každá skupina je jiná a každá chce věnovat pozornost právě tomu, v čem je společně naladěná.

Když jsem rozjížděla před půl rokem projekt OCTO CODES HOME, byla jsem zvědavá na reakce. Přece jen mě znáte jako Fashion terapeutku, spisovatelku, mentorku a inspirátora v oblasti psychologických archetypů metody OSMI KLÍČŮ, ale neznáte mě jako interiérovou nebo zahradní designerku

Nicméně asi víte, že jsem téměř třicet let pracovala jako módní návrhářka a patřila jsem k těm úspěšným a kreativním.  Ty “hadry”, jak říkáme, my módní návrháři mě přestaly bavit. Několikrát jsem měla chuť se k nim vrátit, ale nejde to. Já sama nosím džíny, vytahané svetry a trička, které si kupuju v Tesku… Jak bych mohla dělat návrhářku, když je mi úplně fuk, co já sama nosím. Ano, k návrhářině se nevrátím.

Jenže co s moji nebývalou kreativitou???

Asi nevíte, že můj děda byl něco jako klon Mičurina. Byl nesmírně talentovaný na všechno, co se týkalo zahrady. Uměl naroubovat cokoliv tak, aby každý strom přinášel obrovské plody a třeba meruňka nám plodila naprosto šťavnaté, sladké plody, které nerostou ani v Maďarsku, a to jsme bydleli na Opavsku, které zrovna teplým podnebím neoplývá. Děda narouboval a strom měl asi deset metrů a plodil a plodil a plodil každé léto. A nejen meruňka. Měli jsme na zahradě naprosto všechno, na co si vzpomenete, čtyři druhy třešní, tři druhy višní, několik odrůd rynglot, hrušek, jablek... taky rybízy, angrešty, švestky… Jako dítě jsem trávila mnoho času v korunách stromů a doma jsem nic nechtěla jíst (dědo můj zlatý – dodnes ti děkuju za takovou nevšední zdravou výživu v mém dětském věku).

Ovšem jako spoustu z vás ostatních, mě zahradní práce nebavily a babiččino: “Táničko, dones z lesa klocky k hrachu” (klocky jsou klacky a je to severomoravský dialekt 😎) bylo jako když hází hrách na stěnu... tedy trvalo to tak dva týdny, než se Tánička odhodlala najít jakési klocky...

No ale něco mi po tom mém dědovi v genech zůstalo. Když jsme si pořídili s mým mužem byt, chodily k nám návštěvy a byly šokované džunglí, která mi v tom bytě rostla. Od té doby jsem spoustu mých známých naučila, že byt bez květin, není zařízený byt.

V době, kdy jsem už definitivně sekla s návrhářinou a hledala něco, co mě baví – byla volba naprosto jasná – kytky, zahrady... tvořit projekty. Přihlásila jsem se na půlroční kurz na Zemědělskou fakultu v Praze-Suchdole, zaměření bylo Krajinná a zahradní tvorba a pilně jsem studovala.

V té době jsem měla pronajatý dům s úplně prázdnou zahradou a majitelka souhlasila s tím, že ji osázím. Začala jsem dělat první projekty… za chvíli se našel zájemce o zahradní projekt, pak další a další a já jsem zjistila, že mě to nesmírně naplňuje a baví.

Na fakultě jsem se naučila vidět zahradu jinýma očima než kdysi. Naučila jsem se pracovat s prostorem pozemku, vidět habitus stromů, který má každý strom rozdílný, učila jsem se tvořit smíšenou výsadbu, aby byla estetická po výsadbě, po pěti letech i po deseti letech.

Pak jsem k tomu přidala ještě design interiérů (o tom byl projekt ESENCE KREATIVITY a DOMOV MÁ DUŠI).

Ale pak, jak říká další přísloví: “NE MÁ VŮLE, ALE TVÁ SE STAŇ” - jsem se opět ponořila do metody OCTO CODES (objevila jsem ji už v roce 1994 a pak rozjela v roce 2013) a mé projekty už jsem realizovala jen u sebe doma nebo na zahradách svých známých jen radou.

Když jsem se v roce 2017 přestěhovala na faru, našla jsem tam totálně zanedbanou zahradu plnou přestárlých švestek, jablek a kopřiv... Nerostlo tam nic, protože tam byla jen stará tráva, ty kopřivy a ... no už nic jiného. Rok jsem kolem toho pozemku chodila a netušila jsem, jak začít… pozemek má asi 1500 metrů čtverečních a já si řekla, že to prostě neuspíším, ale udělám si pořádný projekt, tak, jak jsem je dělala kdysi.

Pak jsem ještě objevila kurz zahradní tvorby od Ferdinanda Leflera, který mi zase o další kus otevřel dveře k pochopení propojení zahrady a domu tak, aby spolu tvořily jednolitý a dokonale funkční celek.

A pak jsme se pustili do práce. Musím vám říct, že každý metr čtvereční prošel rýčem, hráběmi a motyčkou v mých rukách. Neměla jsem nikdy pocit, že mě ta práce unavuje... naopak. Zjistila jsem, že neznám nic krásnějšího, lepšího, víc nabíjejícího úžasnou energií než je práce na zahradě. A pak si večer sednout na terasu, dát si vodu s bylinkami ze svých vlastních záhonů a spokojeně vrnět nad dalším dodělaným záhonem.

Zahrada nebyla vůbec snadná – je celá ve svahu a my vytvořili pět úrovní, abychom dosáhli roviny. Ze zbouraného přístavku jsme získali spoustu kamenů a vytvořili z něho divoké zídky…

kameny miluju... opravdu hluboce miluju... nedovedu si představit zahradu bez kamenů... akorát že fara a zahrada je postavená na skále a ta pokračuje pod zahradu... a kam kopnete, tak vykopnete kámen. Někdy mi trvá půl hodiny, než vykopu dírečku na malý květináč… No... ale to jsou jen nepodstatné vnější efekty mé FARSKÉ ZAHRADY...

Co je důležité, a to vám tady chci zdůraznit je následující zjištění, které právě souvisí s větou, kterou tento text začíná.

Původně jsem měla představu, že OCTO CODES HOME je ucelený kurz o třech částech, které navazují jedna na druhou. Opravdu ESENCE KREATIVITY na DOMOV MÁ DUŠI navazuje a bez první části by nebylo možné absolvovat tu druhou.

Ale došlo mi, že projekt zahrady má v sobě kreativitu, která je jiná než ta interiérová. Musím tedy začít úplně od začátku tak, abych vás naučila dívat se na pozemek nikoliv jako na jakousi plochu, která má tolik a tolik metrů čtverečních, ale na zahradu, která je živá. Abyste ji dokázali vytvořit i vy.

Já sama učím ve svých projektech, že většina z nás má talent, který umí dokonale, ale právě proto, že ho umí jako když dýchá, tak si nejsme vědomi jeho výjimečnosti.

Nedávno si sama pro sebe říkám: já vím, že jsem kreativní... a možná víc, než je obvyklé… no... já vím, že jsem možná i mimořádně kreativní… (fakt se nechlubím, za mnou jsou desítky let kreativní práce) ... a co kdybych si to už konečně taky přiznala a vedla i ostatní k tomu, aby svou kreativitu v sobě rozvíjeli.

A i kdybych zapochybovala, tak reakce skupiny, kterou vedu půl roku v těch dvou kreativních projektech, mně tedy tu pochybnost o své kreativitě nedovolí prožívat.

Jako napsala teď jedna z účastnic:

"Tak jsem se přihlásila do třetí části tohoto úžasného projektu, do Farské zahrady. Já, která bydlím v paneláku a zahradnicky se realizuju tak max. na balkóně. Původně jsem plánovala, že do třetí části už nepůjdu (z výše uvedených důvodů), ale posbírala jsem tu tolik perel a projekt mě moc baví, že si to prostě nemůžu nechat ujít. Těší mě, jaké změny jsem díky Táně, a i vám už udělala doma v bytě a to ještě nekončím. Dívám se teď na věci okolo sebe úplně jinýma očima a Táňo, ta tvoje kreativita a nadšení pro interiéry je nakažlivá. S tímto projektem jsem dostala chuť na tu zděděnou zahradu na chalupě, udělat si to tam podle svého, včetně zahrady, o které jsem přesvědčená, že dokáže být úplnou oázou na duši.

Doufám, že se tam s vámi potkám a těším se na další sdílení. Táňo, moc děkuju za tento projekt, je úžasný!!!"

Co bude tedy obsahem tříměsíčního projektu ATELIÉR FARSKÁ ZAHRADA?

Naučit se dívat na pozemek jako na kreativní vyjádření svých vlastních potřeb, emocí, nálady… uvědomit si, že každý z osmi archetypů má trochu jinou potřebu, ale přesto všechno nám jde o jednu jedinou věc:

ZAHRADA JE ŽIVÝ ORGANISMUS A HLUBOCE SOUVISÍ S NAŠIM ŽIVOTEM.

Nebudu vás učit, jak vypěstovat salát. Já mám samozřejmě skleník a ještě chci jeden, ale to vás učí spousta jiných kurzů, píšou to v každém časopise, na internetu najdete tisíce rad odborníků.  Nebudu vás ani učit, jak řezat stromy... (já ořezávání stromů zrovna nefandím), ale 

budu vás učit VYTVOŘIT ZAHRADU KREATIVNĚ.

Abyste se v ní cítili jako u babičky v peřinách.

Ano... jde to. Každá zahrada má svá specifika, v každé jsou jiné stíny, jinde východ a západ slunce, každá zahrada je v podstatě plocha, které se musí vdechnout život.

A to vás budu učit tak, jak sem vdechla život já své vlastní zahradě. A s minimálními náklady (počet keřů, travin a trvalek nepočítám 😍).

Já sama jsem si nechala postavit ploty, zahradní domek, jezírko (je opravdu mimořádně velké) a měla jsem jednoho hodného souseda, který nám pomáhá s velkými kameny. Jinak jsme opravdu vše zvládli sami.

Nebudu vás učit jako zahradní architekt, nebudu vás učit ani jako zahradník. Nejsem ani jedno, ani druhé. Mám jen kreativní cit s každou bytostí, která umí růst. A mám estetické cítění, díky kterému vám budu radit, jak pracovat s vašim projektem a jak zahradu posléze tvořit. Čím začít, co je nejdůležitější, jak se nebát si zahradu udělat sami.

Moje zahrada vám bude velkou inspirací. A sami se mnou zažijete tvorbu mého posledního kousku – zahrady, která zatím byla spíše skladiště štěrků, písků, odpadů a parkoviště. Dneska právě z tohoto prostoru začínám tvořit poslední oázu, kterou mám tady na FARSKÉ ZAHRADĚ k dispozici. 

Zahrada totiž hluboce souvisí s námi, s tím, kdo jsme my, jaká je naše duše... Romantická? Avantgardní nebo sportovní? A je vám jasné, že trendy zahradních architektů pro nás všechny prostě nejsou vhodné. Moje zahrada žije právě proto, že mám někde zapomenutou konev na vodu, jinde ještě hromadu nezpracovaných žulových odseků... někde opřené kolečko o kamennou zeď... tohle všechno do zahrady patří. Pokud vytvoříme sterilní prostředí, budeme se bát ho používat. A já vás budu učit, jak udělat tu zahradu živou a zdravou. Tak, abyste se v ní žili, ne abyste tam chodili na procházky a dívali se na ni jako na návštěvu v botanické zahradě.

Zažijete v přímém přenosu tvorbu 300 metrů čtverečních zdevastované části v živou zahradu, plnou krásných keřů a rostlin.

"Rozmýšľala som, či sa taký záhradný antitalent môže vôbec prihlásiť do záhradného projektu🙈(moja mama by tomu neuverila😅)..."

I já jsem vlastně amatér, který si tu zahradu udělal sám... a věřím, že to dokáže každý. Ke tvorbě zahrady totiž potřebujeme hlavně nadšené srdíčko. A pak trochu znalosti o kytkách... ale to vás už naučím já.

Projekt začíná 4. dubna 2024 prvním videem.

Kurz ATELIÉR FARSKÁ ZAHRADA bude trvat tři měsíce a skončí ke konci června.

Budu vás každý týden provázet buď živým vysíláním, předtočeným videem, nebo fotografiemi z postupu různých prací a úprav.

Budeme spolu komunikovat na společné fb stránce, která bude uzavřená jen pro účastníky kurzu.

Kurz budete mít k dispozici po dobu tří let a fb stránku navždy.

Moc se na vás těším. Jsem nesmírně ráda, že jsem se já sama odhodlala vyjít na veřejnost s tím, co mě nesmírně naplňuje, baví a dodává obrovské množství energie a můžu vás tím vším inspirovat.

CENA za PROJEKT

8.256 Kč bez DPH (9.990 Kč s DPH)

Projekt probíhá v měsících duben, květen, červen 2024.

Co o mých programech říkají jejich účastnice.

Mám za sebou krásny rok, za ktorý som fakt veľmi vďačná. Všeobecne OC-programy v posledných rokoch som mala namiesto psycho- a iných terapeutických sedení. Viac sa venujem samej sebe a vyberám si veci a ľudí, ktorí ma tešia a zároveň posúvajú.
Mám za sebou krásny rok, za ktorý som fakt veľmi vďačná. Všeobecne OC-programy v posledných rokoch som mala namiesto psycho- a iných terapeutických sedení. Viac sa venujem samej sebe a vyberám si veci a ľudí, ktorí ma tešia a zároveň posúvajú.
Lucia
Pri pohľade dnes na horách som s vďakou myslela na naše guru a na Vás všetky,... vďaka Vám už netápam v hmle, ale kráčam hore a vidím kam vedie cesta...a hoci sa možno x-krát potknem, nemôžem už zablúdiť... už nepôjdem dolu do hmly a tmy, ale za zlatým slnkom, ktoré vidím v diaľke ... nad horizontom. Prajem Vám všetkým šťastný nový rok plný zdravia, úsmevov, ľahkosti, porozumenia a pohody. 🥰😘
Ivka
Mám vás moc ráda a jsem nesmírně vděčná za to, že jsem s vámi mohla projít dva neopakovatelné roky života. Staly jste se pro mě součástí rodiny.
A můj život se zcela změnil. Už si nepřipadám jako ustrašená holčička, která stojí před zavřenými dveřmi a nedosáhne na kliku... Už jsem těmi dveřmi prošla a přede mnou se otevřela úžasná cesta. A mám pocit, že teprve teď začínám doopravdy vidět, slyšet a cítit. A nebojím se toho...
Vůbec nevím, jak poděkovat. Celou dobu nás trpělivě vedete, zvedáte ze země a občas postrčíte i pohlavkem, bez kterého by to nešlo. Nezbývá než hluboce smeknout. ❤️❤️❤️
Šárka
Na začátku bych chtěla napsat jedno slovo ,,DĚKUJI'' - za úžasnou energii a práci ať v online projektu TH a Talenty nebo na osobním setkání - smekám nad tím, jakou výdrž s námi máte...tento rok byl, co se týče mne, opravdu silný...
Táni děkuji, že to s námi nevzdáváš, i když jsme protivné a naše tvrdé hlavy a programy v nás bojují 🥰🙂 je to dřina, ale nese výsledky... to včerejší video bylo jako pohlazení a nádherné zakončení a zároveň v něm byla taková nádherná povzbuzující energie...🙂
Marťa
Byla a je to jízda, to vám řeknu 😀
Tánino video, zase byl nějaký aha moment... jen já (zatím) nejsem takový střelec, abych se hned po hlavě vrhala do změn. Něco odkládám, něco nechávám zrát a něco UŽ řeším.
Vracím se k videům z loňska, pro mě nebylo možné pojmout všechno. Něco jsem třeba tehdy nechápalanebo se na to dívala tehdejší optikou. Vidím a cítim na sobě podstatné změny. Jsem za to vděčná a těší mě, že jsem mimo dav - ale to jsem vždycky byla, ted ovšem mám podpůrné informace a znám stejně naladěné lidi, takže si nepřipadám jako mimoň a exot 🙂
Baví mě pozorovat vaše i moje proměny a vývoj. To odlupování slupek. A jak se díky tomu rozsvěcujeme, jak uvnitř tak i navenek... to jsou pak ty obligátní hlášky u fotek - holky, vy krásně záříte 😍. Je to tak. Skutečný člověk je krásná, světelná, láskyplná bytost. Děkuji za možnost tohle zažívat. Děkuji vám všem, co tu jste za společnost/skupinu/smečku.
Dita
Milé harmoničky, moc vás zdravím a přeji vám do nového roku jen to nejlepší – harmonii, zdraví, pohodu v rodině, úžasné zážitky a milá a inspirativní setkání.
Děkuji moc za uplynulé dva roky s TH. Já vím, že jsem byla neviditelná – ale prostě to psaní postřehů, aha momentů mi opravdu nejde. Navíc se přihodilo něco velmi osobního, s čím jsem se dlouho srovnávala. Kdybyste věděly, kolik já jsem vám toho řekla! Ale jen v myšlenkách nad ránem nebo při procházkách. A když jsem si sedla, že vám to vše napíšu – nic. Co jsem napsala, vůbec nevystihovalo to, co jsem vám už jednou v mysli řekla. A podruhé a pomalu s psaním to prostě nešlo, nebylo to ono, ta správná slova už proběhla. A své taky mnohdy sehrál čas a někdy málo soukromí. Takže tolik k mé neviditelnosti.
Děkuji moc našim úžasným průvodkyním a inspirátorkám za všechny náměty, videa, knihy, filmy,… Ještě budu dohánět resty. Můžu jen říct, že se mi hodně změnily hodnoty, náhled na vše, i vnímání času – často jsem dříve bývala v nějakém vleku – co všechno musím a nestíhám – naučila jsem se vybírat a některé zbytečnosti vytěsnit – a více promýšlet věci dopředu – to jsem kdysi vůbec neuměla. A taky že vše nemusí být na tisíc procent J)). Mým přáním bylo zjednodušit si život – víc se věnovat sobě. A to se mi daří.
Milé harmoničky, děkuji za milou společnost. Mějte se krásně harmonicky.
Alena
Milé harmoničky, chci take moc a moc poděkovat za celé dva roky harmonie. Bylo to pro mě nesmírně přínosné, poučné a nechyběl ani humor a lehkost. Chci moc poděkovat našemu vedení a samozdřejmě všem ostatním za jejich příběhy a odvahu sdílet, jste mi velkym vzorem. Il když jsem se do osobních setkání nezapojila, prožila jsem za ty dva roky velké změny. Už nejsem v roli oběti, jdu za sebe a užívám si to a mám pocit, že ŽIJU. Ano už to není o přežívání ,ale o žití a za to jsem nesmírně vděčná!!! Holky děkuji a přeji vám všem život podle svých představ a spokojenost.
Štěpánka
Moc Vám všem děkuji za tolik podnětů, poznání, přátelství, radosti a sounáležitosti, kterou jsem s Vámi za ten rok i předtím pocítila a prožila. I když je to někdy náročné, věřím, že když budeme věřit v sebe a budeme k sobě poctivé, budeme žít bohatý a naplňující život s přirozenou krásou a radostí.
Hanka
Ze srdce Vám všem děkuji za Tajemství harmonie. Vaše informace, inspirace, podpora a vytvoření úžasného společenství žen mi přinesly mnohem víc, než jsem si při vstupu do skupiny vůbec dokázala představit. Vytvořily jste úžasný koncept a naplnily ho sebou samými, a toho si velmi vážím. Věnovaly jste nám tolik, že mám z čeho čerpat ještě pár let. A hlavně - podporovaly jste nás v tom být sebou samými, dívat se na sebe z různých úhlů pohledu a nespokojit se s tím prvním, co uvidíme. To a "živé" společenství stejně naladěných žen vnímám jako největší přínos pro sebe. Děkuji, děkuji, děkuji...
A děkuji i Vám všem ve skupině, Vaše příběhy, sdílení, odvaha i nejistota, schopnosti i dovednosti pro mne byly jako čtení úžasného románu. S nesrovnatelnou výhodou, že vím, že existujete, nejste vymyšlené a v přímém přenosu zvládáte věci, které by mi ještě nedávno přišly nepředstavitelné. Dáváte mi tím odvahu a inspiraci jít také svou cestou a odvažovat se vykračovat ze své komfortní zóny. Děkuji, děkuji, děkuji...
Katka
Milé harmoničky❤️. Tak mě, na rozdíl od Táni, chytá troška nostalgie, že končí 2 roky krásných sdílení, vzácných nových informací a vůbec...🙂. V posledním videu, zejména v závěru to Táňa řekla moc pěkně, souzním a děkuji 🌹, jak našim učitelkám, tak vám všem. Pro mě byly ty 2 roky s vámi velkou pomocí a uvědomuji si teď, že svoji cestu životem budu dělit na prožívání před TH a po TH. Jsem ráda, že jsem mohla být v tak úžasné smečce a věřím, že i dál mnohé z vás budu potkávat. Mám vás ráda❤️🙏❤️
Jana
Mám s vámi za sebou OG a oba roky TH, HD. Vím, že jsem dál, na cestě k sobě, k vnímání sebe a vnějšího světa. Budu se vracet k příspěvkům našich úžasných kouček ❤️, vašich příběhů. Často v nich objevuji nové informace, které jsem přehlédla anebo nebyl ten správný čas je pochopit. Těším se, že nadále budeme v kontaktu, budeme se setkávat a společně tvořit lepší svět.
Jitka
Chci poděkovat, že jsem se stala součástí harmonie.
Posunulo mě to dál a blíže samu k sobě, k většímu pochopení svého chování a i chovaní okolí. Některé události a vjemi se rozpouští velice rychle a jiné čekají na své příležitosti a načasování. Jsem beran a nekteré veci chci rychle,pak me to uplne zastavi. Učím se vnimat svou intuici a 💗.
Ráda si čtu, vaše příspěvky, které se mnou různě rezonují.
Děkuji všem a přeji pohodové časy na cestě životem, který je kouzelný a dostává se nám všeho, o co požádáme a vibrujeme na frekvencích harmonie.
Lucik

֍ ֍ ֍ ֍ ֍